Publikováno:

Marihuana – třikrát a dost

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vypsal celkem tři veřejné zakázky na pěstitele léčebného konopí během posledních tří let. Všechny tři skončily naprostým neúspěchem. Poslední právě minulý týden.

Pravdou je, že ne za vše může právě SÚKL. Formulace a výklad platného Zákona o návykových látkách je tím pravým důvodem, proč český pacient nemá přístup k českému konopí. SÚKL „pouze“ celou situaci zhoršil tím, že jako zadavatel veřejné zakázky na nesrovnalosti neupozornil, a to až do března 2017. Navíc iniciativně a zbytečně zpřísnil veřejné zakázky nad rámec zákona. Výsledkem je nesmysl, který byl několikrát zopakován. Udivilo mne, když jsem si přečetl, že se připravuje nová veřejná zakázka. Přeci si nikdo soudný nemůže myslet, že opakováním nesmyslu získá něco, co smysl bude mít.

Tři po sobě jdoucí neúspěšné veřejné zakázky jsou samy o sobě alarmující. Bez změny a výkladu zákona se nehneme z místa. Řešení existuje, ale chybí uši, které by ho chtěly slyšet. Proč? Nevím.

TomášKubálek

kubalek@cmherbs.cz +420 602 299 220

Tomáš Kubálek je jednatelem společnosti Czech Medical Herbs, s.r.o.., oficiálního distributora léčebného konopí v České republice.