Publikováno:

Prapodivná veřejná zakázka

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dává opakovaně jasně najevo, že nemá nejmenší zájem o jakékoliv pěstování léčebného konopí v České republice. Tento stav už trvá několik let.

K vyjádření svého nezájmu o pěstování má SÚKL, jako zadavatel veřejné zakázky, účinný nástroj. Jednoduše vypíše zakázku, která z ekonomického hlediska nedává smysl. Nepřekročitelnou cenu z poslední zakázky lze považovat zároveň za mimořádně nízkou nabídkovou cenu. Přeloženo do srozumitelné řeči – náklady na zajištění zakázky převýší předpokládaný výnos. Výrobce tedy na zakázce prodělá. Navzdory tomu se jeden zájemce našel, což muselo překvapit i samotného zadavatele.

Pro představu a srovnaní uvádím, že sousední Německo plánuje během následujících čtyř let dodat pacientům 8000 kg léčebného konopí. V České republice SÚKL plánuje dodat pacientům za stejnou dobu 20 kg, maximálně však 40 kg léčebného konopí. Co lze z výše uvedeného usoudit? Jedna z následujících možností se musí nejvíce blížit pravdě:

  1. jeden nebo druhý stát se ve svých výpočtech mýlí
  2. český občan je mnohem zdravější než německý občan
  3. někdo pěstování v Čechách vědomě a účinně brání

TomášKubálek

kubalek@cmherbs.cz +420 602 299 220

Tomáš Kubálek je jednatelem společnosti Czech Medical Herbs, s.r.o.., oficiálního distributora léčebného konopí v České republice.