Publikováno:

Stručně a jasně

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nakoupil loni 11,2 kg marihuany. Přibližně 80% marihuany SÚKL neprodal a zboží exspirovalo v jeho skladu. Státu prokazatelně vznikla škoda.

Koncová cena marihuany pro pacienty, kterou SÚKL prodává do lékáren, je přibližně 100 Kč/1gram včetně DPH. Jedná se o léčivou látku kontrolované kvality. Za rok 2016 SÚKL prodal přibližně 2,5 kg. Za stejnou dobu se na českém černém trhu pravděpodobně prodaly tuny marihuany nekontrolovatelné kvality. (*) Cena marihuany je na černém trhu ovšem dvakrát vyšší.

Kde je chyba? Proč není možné prodat marihuanu vysoké kvality za poloviční cenu, když černý trh prokazatelně funguje s dvojnásobnými cenami?

Je třeba se vážně zamyslet nad celou situací a navrhnout konkrétní kroky k nápravě. V prvé řadě by to měla učinit pro veřejnost „neviditelná“ ředitelka Státní agentury pro léčebné konopí (SAKL) a v druhé řadě ředitel SÚKLu, který konopí nakupuje.

(*) Vláda České republiky, Evropská zpráva o drogách 2014

TomášKubálek

kubalek@cmherbs.cz +420 602 299 220

Tomáš Kubálek je jednatelem společnosti Czech Medical Herbs, s.r.o.., oficiálního distributora léčebného konopí v České republice.